top of page

HE HEE


Merhabalar uzun zaman oldu buluşmayalı. Bu zaman zarfı içinde hayatı seyrediyordum. Gözlemler yapıp notlar alıyordum. Bu notlar içinde en doğru konuları seçip içime sindiği şekilde yazmaya çalışıyordum. Yıl biterken biraz daha derin olsun istedim bu seferki yazım. Toplumda yaşanan hem ekonomik, hem teknolojik değişimin yansımalarının artık daha belirgin olmaya başladığını gördüm. Maliyetlerin artması, buna bağlı olarak teknolojinin paralelinde gelişmesiyle çok enteresan bir değişime şahit eder oldum. Artık büyük TV kanallarının, Gazetelerin ve yayın evlerinin devirlerinin bittiğini gördüm. O tanıdığımız yazarlar, TV kanallarında boy gösteren ünlüler, gazeteciler, vb. bir çok kişinin artık tek tek sosyal medyaya geçmesine şahit oldum. Hatta biri var ki sürekli takip ettiğim. Aslında bulunduğu o sosyal medyadan hiç mutlu olmasa da oranın artık vazgeçilmez olduğunun farkında ve orada üretmeye devam etmekte. Bundan 10 yıl önce, devasa çanaklar olması lazımdı bir TV kanalı kurmanız için ve topluma ulaşmanız içinde en etkili silahtı TV'ler. Akşamları bazılarımız evlerde, bazılarımız kahvelerde, bazılarımız ise toplanıp mutlaka bir yer bulurlardı ekran karşına geçmek için. Haberler geldiğinde babalarımız, Diziler başladığında annelerimiz, Çizgi flimlerde biz çocuklar... ( Çok komik ya 41 yaşıma geldim kendimi çocuklar kategorisinde buldum. ) Artık haberler için akşamı beklememize gerek kalmadı, diziler için evde olmasına, akşam olmasına da gerek kalmadı. Hele çizgi filmler için hiç gerek kalmadı. Daha da ötesi TV'lere hiç gerek kalmadı. Hatta ne gazetelere, ne dergilere gerek kalmadı. Böyle olunca oralara gönül verenlerin tek mecrası sosyal medya kaldı. Gerçekten kabiliyetli olanlar, donanımlı olup kendini sürekli geliştirenler bu mecralarda yerini tek tek almaya başladılar.

Tabiiki hayat hızlı akarken, kendini geliştirmek isteyenler, sosyal medyanın değişik mecralarını kullanarak eğitimlerini alıp kendini geliştirmeye, kendine bir fark yaratmaya da başladı. Bu durum kurslara, eğitim kitaplarına da olumsuz yansıdı. Bunun gibi bir çok sektörde artık farklılaşma kaçınılmaz oldu. Tek tek her sektöre değinmek çok zor, imkansız ve sıkıcı olacağından herkes kendi sektöründe neler değişti, bu değişimde kendisinin yeri nedir? Dikkat etmesinde fayda var.

Evet hayat durmayacak değişim sürekli olacak, bir kısır döngü içinde bir farenin kafesinde aynı yerde döndüğü gibi döneceksiniz. Acaba o fare hiçbir yere gidemeyeceğini bilse ne yapardı? Muhtemelen hareket etmezdi. Umutsuzluğa kapılırdı. Garibim fare ne kadar hızlı giderse o kadar hızlı o kafesten kurtulacağını düşünüp koşuyor. Sonun da amacına ulaşıp koşmaktan şişiyor ve ölüyor. Sonuç : KAFESTEN KURTULDU. Evet kurtuldu. AMA ÖLDÜ.

Bu değişimi yakalamak için aynı fare gibi ölmeyelim. Çünkü asıl ama sürekli değişimi yakalamak değil. MUTLU OLMAK. Oysa ki ya değişimi yakalamak için, ya birilerinin üstüne çıkmak için sürekli yıkıcı bir şekilde koşturuyoruz. Neden mücadele ediyorsun? Hayatın akmasına izin verin. Koyverin gitsin. Koyvermekten kastım: çalışmamak, miskinleşmek değil. En temel anahtar : BOŞ DURMAYIN hareketsiz kalmayın. En boş kaldığınız zamanda bile kalkın yürüyün. Yapacak iş arayın kendinize illa para kazanmak olmasın sonucu. Belki büyük borçlarınız var. Para kazanmalısınız ama şunu unutmayın hareketsiz kaldığınız her an borcunuzu ödemek için plan yapmanızı bile engelleyen endişenin çok artmasına ve bunalıma iter. Çıkış yolu : HAREKETTİR. Hareket ederken de başta insanlarla olan iletişiminizde HE HEE demeyi sakın unutmayın. Çevrenizdekiler, sizlere kendi istediklerini dikte etmeye, yardımcı olmaya çalışacaklardır. Bazıları sizi çok bunaltacaktır. bu iki kelime ile onları rahatlatın, kendinizi mutlu edin. Sizin mutluluğunuz yaptığınız ve yapacağınız işlere yansıyacaktır. Bazen HE HEE diyerek karşınızdakinin söylediklerini uygulayın. Eğer karşı tarafın önerdikleri veya yapılmasını istedikleri, size maddi, manevi herhangi bir zararı olmayacaksa kesin uygulayın. En kötüsü : zamanınız gider ama sizi hareket ettirir. Bilmediğiniz, ummadığınız bir fayda sağlar. Bazen de HE HEE diyerek dediklerini geçiştirin. Karşı tarafın önerdikleri veya yapılmasını istedikleri, size maddi, manevi büyük bir zararı dokunma ihtimali varsa, güzellikle onun dinleyin HE HEE diyerek geçiştirin. İtirazlar onun sizinle daha çok mücadele etmesine neden olacaktır.

Aynı şekilde hayata da HE HEE demeniz gerekiyor. Hayatın akışına bırakın kendinizi. Belki sonucunu kestiremezsiniz ama inanın mutlu olursunuz. Mücadele etmeyin. Mücadeleniz kendinizle, hareketsiz kalmamak için olsun. Kazanan siz olacaksınız. Hepinize bol hareketli, mutlu, huzurlu, sağlıklı bir 2019 -2020 -2021-....... diliyorum...


23 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page